بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/08/09 - 09:16
  • - تعداد بازدید: 166
  • - تعداد بازدیدکننده: 152
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
به همت بنیاد نخبگان استان زنجان:

آیین تکریم و تجلیل از استاد جمال شورجه برگزار شد.

در ادامه تکریم چهره‌های شاخص و ماندگار و به منظور الگوسازی از مفاخر بومی، آیین تکریم و تجلیل از استاد جمال شورجه ؛ کارگردان سینما با حضور استاندار زنجان، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، شهردار زنجان و مدیران ارشد استانی، چهره های برجسته فرهنگی و هنری، نخبگان و علاقمندان سینما عصر چهارشنبه 11 آبان ماه در فرهنگسرای امام خمینی زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان زنجان، در این مراسم که توسط بنیاد نخبگان استان زنجان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، امراله حسنی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به جایگاه ممتاز جمال شورجه در سینمای ایران اشاره کرد و گفت: این هنرمند برجسته از مفاخر عرصه سینما در کشور و استان است و آثار درخشانی از خود در ژانر دفاع مقدس خلق نموده است.

سپس، سیف ‏اله رسولی، رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان، برگزاری برنامه حاضر را برای تکریم و تجلیل از استاد جمال شورجه به پاس عمری خدمات هنری ارزشمند ایشان به ویژه در عرصه سینمای دفاع مقدس بیان کرد و به طور مختصر به فلسفه برگزاری این برنامه از منظر بنیاد ملی نخبگان و خدمات استاد جمال شورجه که در عرصه هنر و سینمای این مرز و بوم انجام داده و نقش تاثیرگذار و ماندگاری از خود بجای گذاشته اند اشاره کرد و افزود: بنیادهای نخبگان استانی به منظور قدرشناسی، الگوسازی، تجمیع تجربه و زمینه‏ سازی برای اثرگذاری بیشتر نخبگان در زمینه ‏های علمی، فرهنگی، ادبی، هنری، اجتماعی، قرآنی، نوآوری، کارآفرینی و مدیریتی اقدام به برگزاری مراسم تکریم از ایشان می‏ نماید و این برنامه پیرو مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان، به همت اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی و همکاری بنیاد نخبگان استان زنجان و سایر دستگاه‌های مرتبط در راستای ارج نهادن به مقام و منزلت بزرگان و فرهیختگان فرهنگ و هنر استان برگزار می­ شود. 

 

 

 

دکتر رسولی افزود: تکریم شخصیت‌های سرآمد و تاثیر گذار یکی از روش های شناخت سیره زندگی و مهارت‏ های حرفه‏ ای آنهاست و این، ضمن ارتقاء منزلت اجتماعی نخبگان، موجب ترسیم مسیر رشد و تاثیرگذاری برای جوانان و استعداد‌های برتر می شود. بی شک تکریم از شخصیت‌های سرآمد ملی و استانی در عرصه هنر می­ تواند در نمایش ظرفیت های هنری استان هم نقش بسزایی داشته باشد.

رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان در ادامۀ سخنان خود عنوان کرد: این مراسم برای ارج نهادن به عمری فعالیت‌های بی بدیل هنری استاد جمال شورجه در حوزه هنر و سینمای دفاع مقدس برگزار می‌شود. استاد جمال شورجه الگوی مثال زدنی برای جوانان در حوزه هنر است که همواره دغدغه به تصویرکشیدن و ثبت رشادت­ها، دلیری­ ها، و از خودگذشتگی ­های جوانان پاکدل و جسور این دیار در زمان های مختلف بویژه در طول دفاع مقدس را داشته و چه خوب این رشادت­ها و ایثارها را در مجموعه فیلم­ های سینمایی  خود به تصویر کشیده اند و برای نسل­های بعد بمیراث گذاشته اند. کارگردانی و تهیه کنندگی بیش از 16 فیلم سینمایی در ژانر دفاع مقدس بخشی از خدمات ماندگار آقای جمال شورجه می­ باشد.

دکتر رسولی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد که یکی از روش­ های تبیین سیمای دفاع مقدس سینمای دفاع مقدس است و ایشان چه خوب این مهم را انجام داده اند. کیفیت و موضوعات پرداخته شده در آثار این هنرمند گرامی همگی موید توانمندی های حرفه ای، باور عمیق دینی، دلبستگی ملی و توجه ویژه ایشان به فرهنگ بومی و مولفه­ های آن است. فعالیت موثر ایشان در حوزه نویسندگی آثار هنری، ارزیابی دیگر آثار هنری در طول سالیان اخیر و اهتمام ایشان به تولید آثار ارزشی و دینی از دیگر خدمات ایشان است.

رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان در پایان سخنان خود گفت: بنیاد ملی نخبگان به هنرمند سرآمد زنجانی آقای جمال شورجه افتخار می کند که قدر داشته های معنوی و همت والای جوانان غیور کشور را دانسته و آنها را در سایه توانمندی های حرفه­ ای و پشتکار خود در قاب فیلم های خود جاودانه ساخته است و به همین دلیل قدران زحمات ایشان برای عمری خدمت هنری و مجاهدانه به سینمای دفاع مقدس می ­باشد.

 

 

در این مراسم، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی با اشاره به ویژگی های استاد جمال شورجه و آثار سینمایی وی در حوزه دفاع مقدس گفت: انصاف، عدالت و نگاه واقعی و شخصیت این هنرمند در طول مدت فعالیت هنری خود تغییر نکرده است و دلیل ماندگاری نام استاد شورجه در تاریخ سینمای ایران هم به سبب مجموعه فیلم های ارزشمندش و هم شخصیت و وجود شریف این هنرمند است.

 

استاد جمال شورجه نیز در سخنان کوتاهی که با آیاتی از کلام‌اله مجید آغاز کرد، گفت: از تمامی حاضرین در این آیین، تشکر می‌کنم و از خداوند متعال خواستارم که کمک کند تا دوباره بتوانم به عرصه هنر برگردم و آثار ارزشمند از خود به جای بگذارم.

 

 


در پایان نیز پس از قرائت ارج‌نامه بنیاد ملی نخبگان و پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هدایایی به رسم یادبود از سوی بنیاد نخبگان استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به سرآمد زنجانی استاد جمال شورجه تقدیم شد.

لازم به ذکر است جمال شورجه متولد ۲۲ بهمن ۱۳۳۳ شهر زنجان، فارغ التحصیل لیسانس کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران بوده و از کارگردان های بنام کشور به شمار می رود.  ایشان با کارگردانی، فیلمنامه نویسی و تهیه کنندگی فیلم های سینمایی در حوزۀ دفاع مقدس، آثار ماندگاری را در این حوزه در سینمای ایران خلق نموده است. سی و سه روز، وعده دیدار، باشگاه سری، خلبان، دایره سرخ، عبور از خط سرخ، حماسه مجنون، لبه تیغ، عملیات کرکوک و شب دهم از آثار این هنرمند شاخص و متعهد است.

 

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 161829
کلمات کلیدی
مدیر زنجان
خبرنگار

مدیر زنجان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید