بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/09/30 - 13:18
  • - تعداد بازدید: 238
  • - تعداد بازدیدکننده: 169
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
استاندار زنجان:

مهمترین نقطه برای اثرگذاری نخبگان، بخش دانش‌بنیان است/ نخبگان ایرانی باید در مرز دانش نیز فعال شوند

استاندار زنجان گفت: خوشبختانه در بخش دانش‌بنیان حمایت‌های متنوعی طراحی و زیرساخت‌های حمایتی خوبی فراهم شده است تا فرد نخبه به تولیدکننده ثروت از دانش تبدیل شود، علاوه بر آن نخبگان ایرانی باید در مرز دانش نیز فعال شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامه برگزاری برنامه‌های نخبگانی و با هدف برقراری ارتباط هدفمند میان جامعۀ نخبگانی با مسئولان استانی، نشست هم‌اندیشی نخبگان و مستعدان برتر زنجانی مقیم تهران با محسن افشارچی؛ استاندار زنجان، مصطفی طاهری؛ نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی و ناصر باقری مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست، محسن افشارچی؛ استاندار زنجان با اشاره به لزوم تسهیل روند به کارگیری نخبگان، گفت: باید از ظرفیت بخش خصوصی در دو حوزه اشتغال و حل مسئله استفاده شود که البته این مهم نیازمند تعامل و همکاری پارک علم و فناوری با بنیاد نخبگان استان است. برای نیل به این هدف استانداری نیز حمایت کامل خود را اعلام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه فرصت‌های شغلی و نیازهای موجود در صنعت باید به جامعۀ نخبگانی ارائه شود، افزود: کشور در حال پوست‌اندازی است و در این مسیر باید جایگاه نخبگان به خوبی تبیین شود.

استاندار زنجان ادامه داد: در سالیان متمادی کشور از اقتصاد نفت‌محور برخوردار بوده و همواره هزینه‌های دولت چاق خود را با بیش از 3.5 میلیون کارمند، از منابع نفتی تأمین می‌کرده است. با این حال، اکوسیستم ایران در حال تغییر و اقتصاد نفتی در حال رنگ باختن است. در این روند، تفکر وارداتی برای رفع نیازهای بازار داخل نیز از بین رفته است و امروز اگر محصول یا کالای با کیفیتی در کشور تولید شود، قطعاً واردات نمونه خارجی با محدودیت مواجه خواهد شد.

وی اضافه کرد: پیشتر دولت با اقتصاد نفتی و با استفاده از درآمد نفتی، هزینه‌های خود را تأمین می‌کرد و عملاً نیازی به اکوسیستم دانش‌بنیان احساس نمی‌شد. خوشبختانه یا متأسفانه درآمدهای نفتی کشور در سال‌های اخیر کاهش پیدا یافته، به همین دلیل نگاه اقتصاد تغییر کرده است.

افشارچی با تأکید بر اینکه صنعت در زنجان همچنان بر اساس مفهوم سنتی اداره می شود، تصریح کرد: با نگاه واردات محور نمی‌توان تولید ثروت کرد. این نگاه باید تغییر کند.

وی اظهار داشت: رابطه نخبه و جامعه یک رابطه دو سویه است؛ دولت باید فضای لازم برای فعالیت نخبگانی را فراهم کند. این دولت قطعاً تفکر نفتی ندارد و با غرور با نخبه مواجه نخواهد شد. در این دولت، پشتیبانی از نخبگان برای حل مشکلات و چالش‌های کشور انجام و از طرف دیگر نیز زیرساخت اقتصاد دانش‌بنیان فراهم می‌شود تا فرد نخبه بتواند به مرحله اثرگذاری بهینه برسد.

استاندار زنجان تصریح کرد: خوشبختانه در بخش دانش‌بنیان حمایت‌های متنوعی طراحی و زیرساخت‌های حمایتی خوبی فراهم شده است تا فرد نخبه به تولیدکننده ثروت از دانش تبدیل شود. علاوه بر آن نخبگان ایرانی باید در مرز دانش نیز فعال شوند تا در آینده شرکت فناوری روز به صورت بومی دست یابد.

افشارچی اظهار داشت: نخبه باید در حوزه ایده، ریسک‌پذیر باشد؛ برای این مهم باید از ظرفیت‌های موجود در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری بهره برد. گرچه دولت وظیفه فراهم کردن اشتغال تخصصی برای نخبگان را برعهده دارد و به همین منظور آیین‌نامه جذب در دستگاه‌های اجرایی را نیز به تصویب رسانده اما مهمترین نقطه برای اثرگذاری نخبگان، بخش دانش‌بنیان است. نکته مهم اینکه باید اطلاع‌رسانی دقیقی درباره زیرساخت‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت در حوزه استارت‌آپ‌ها نوآوری و فناوری به صورت فراگیر و گسترده انجام شود. این امر نقش بسزایی در هدایت جامعه نخبگانی به سمت اهداف از پیش تعیین شده دارد.

استاندار زنجان بیان داشت: مسیر حرکت در حوزه دانش‌بنیان یک مسیر یکنواخت نیست بلکه دشواری ها و مشکلات متعددی دارد که تنها  کسانی می‌توانند بر آنها فائق شوند که نسبت به جامعه مسئولیت دارند. باید علاوه بر مشکلات و چالش‌های امروز با رویکرد آینده‌پژوهی مسائل آینده کشور را نیز پیش‌بینی و راه‌های برون‌رفت از آنها را طراحی کند. علاوه بر آن نخبه به جای اشتغال، باید به دنبال اشتغال‌آفرینی باشد. به بیان ساده، کارآفرینی در حوزه دانش‌بنیان یکی از شاخص‌های اصلی نخبگی است و این همان انتظاری‌ست که مجموعه کشور از جامعه نخبگانی دارد.

 

فیلم| نشست نخبگان و مستعدان‌برتر زنجانی مقیم تهران با استاندار زنجان و قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان***
ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 162756
کلمات کلیدی
مدیر زنجان
خبرنگار

مدیر زنجان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید