بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1402/08/13 - 10:08
  • - تعداد بازدید: 49
  • - تعداد بازدیدکننده: 45
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در رویداد ملی "سرای امید"

کارگاه اخلاق نخبگی با حضور استعدادهای برتر استان زنجان در مشهد مقدس برگزار شد.

در راستای برگزاری برنامه ‌های معرفتی برای استعدادهای ‌برتر، کارگاه آموزشی اخلاق نخبگی به همت بنیاد نخبگان استان زنجان و با همکاری استان های گیلان، قزوین و همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان، این برنامه در روز پنج شنبه مورخ 04/08/1402 از ساعت 10:30 الی 11:30 در مجتمع دکتر علی شریعتی و با حضور استعدادهای برتر استان های زنجان، گیلان، همدان و قزوین برگزار شد.

در ابتدا حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مجتبی الهی خراسانی؛ مدرس حوزه و دانشگاه بیان داشتند: اخلاق نخبگی شاخه ‌ای از اخلاق کاربردی و حرفه ‌ای است که با توجه به اصلاح درک از نخبگی، باید روی حوزه کنش ‌گری نخبگان و محرک ‌ها و همچنین بینش ‌های پایه در این کنش گری متمرکز باشد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین الهی خراسانی در ادامه سرفصل ‌های اخلاق نخبگی با رویکرد اسلامی از قبیل نگرش به خود، نگرش‌ نخبگان به جامعه و دیگران، نگرش نخبگان به دیگر نخبگان و اصول و مهارت‌ های ارتباط اخلاقی با محیط و دیگران را توضیح داد و اظهار داشت: نگرش به خود، اتکا به حقیقت متعالی، توجه به نعمت‌ ها و آلا ، توکل و تسلیم، به جای خوداتکایی، احساس مسئولیت به جای احساس مزیت، توجه به داشته‌ های بالفعل به جای فریب سرمایه‌ های بالقوه، زکات سرمایه و علم به جای تکاثر، فضیلت تحرک به جای سکون از مهمترین ارکان اخلاق نخبگی در نگرش به خود است.

 

 

 

وی با اشاره به موضوع نگرش نخبگان به جامعه و دیگران، ادامه داد: نخبه، محصول جامعه است نه تافته جدا بافته و حاکم بر آن (کبر یا تواضع)، دغدغه خدمت کردن به جای خدمت شدن (قضا، حوائج یا کل بر دیگران)، به رسمیت شناختن و احساس مسئولیت نسبت به دیگران (مودت و مواسات و...)، نگاه واقعی به جای کلیشه ذهنی به اصناف اجتماعی (عدم ‌قضاوت و واقع‌ گرایی و عدم‌ سوءظن)، احترام به فضیلت، تخصص و تجارب دیگران (رعایت معیارهای فضیلت) از مهمترین موضوعات این محور است.

وی پیرامون محور نگرش نخبگان به دیگر نخبگان نیز اظهار داشت: غبطه به جای حسد به همسانان، هم ‌افزایی در عمل به جای خودبسندگی، مشورت در تصمیم به جای خودرایی و احساس بی‌ نیازی از دیگران، در این محور وجود دارند.

 

 

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 168046
کلمات کلیدی
مدیر زنجان
خبرنگار

مدیر زنجان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید