بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید

 

دکتر علی رمضانی

شیمیدان برجسته

 

متولد: سال 1346 شمسی در زنجان.

دیپلم (علوم تجربی) خود را از دبیرستان دکتر علی شریعتی زنجان در سال 1365 و لیسانس شیمی محض را از دانشگاه مازندران با رتبه دوم در سال 1369 اخذ نمود. در سال 1369 در آزمون کارشناسی ­ارشد شیمی کشور رتبه اول کشوری را کسب نمود. در سال 1371 در مقطع کارشناسی­ ارشد در رشته شیمی آلی از دانشگاه مازندران با رتبه اول دانش­ آموخته شد. در سال 1371به عنوان دانشجوی نمونه دانشگاه مازندران و دانشجوی نمونه کشور در مقطع کارشناسی ­ارشد انتخاب شد. در سال 1372 در آزمون­ های دکتری شیمی آلی دانشگاه تربیت مدرس و اعزام به خارج از کشور پذیرفته شد. در سال 1375 موفق شد دوره دکتری را در رشته شیمی آلی با معرفی شیوه جدیدی در سنتز مواد آلی و انتشار 7 مقاله در مجلات معتبر  بین­ المللی ISI در دانشگاه تربیت مدرس با کسب رتبه اول به اتمام رساند.

از سال 1369 تا کنون دروس متنوع شیمی را در دانشگاه­ های کشور در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ­ارشد و دکتری تدریس نموده و راهنمای پایان­ نامه بیش از یکصدو سی دانشجوی کارشناسی­ ارشد و دکتری (دو نفر دانشجوی نمونه کشوری در مقطع دکتری، دو نفر دانشجوی نمونه کشوری در مقطع کارشناسی ارشد و یک نفر دانشجوی دکتری برگزیده جشنواره جوان خوارزمی) را برعهده داشته است. وی بارها به عنوان استاد نمونه دانشگاه، پژوهشگر نمونه دانشگاه، پژوهشگر نمونه و ممتاز استان  انتخاب شده است. اجرای ده­ها طرح پژوهشی، بنیادی و کاربردی، انتشار بیش از 500 مقاله در مجلات معتبر بین ­المللی  ISI با بیش از 10 هزار ارجاع، چاپ سه مقاله بین­ المللی  پر استناد دانشگاه زنجان، چاپ سه مقاله مروری بین­ المللی، ثبت بیش از بیست اختراع و ارائه صدها مقاله در کنفرانس­ های ملی و بین­ المللی، بخشی از تلاش ­های پژوهشی ایشان به شمار می­ رود. در سال 1386 به عنوان پژوهشگر برگزیده جشنواره جوان خوارزمی (رتبه دوم) در زمینه پژوهش­ های بنیادی انتخاب شد و در سال 2008 به سبب تلاش­ های ارزشمند پژوهشی از سوی کمیته علوم و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان دانشمند برگزیده کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی انتخاب و معرفی شدند. در سال 1390 به عنوان نویسنده پراستنادترین مقاله دانشگاه زنجان انتخاب شد. در سال 2012 به سبب تلاش­های ارزشمند پژوهشی از سوی موسسه بین­ المللی ISI به عنوان دانشمند بین­ المللی ISI معرفی شدند و تا کنون حضور در فهرست دانشمندان 1 درصد برتر ISI را حفظ نمودند. در سال 1390 به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله بین­ المللی ISI Phosphorus, Sulfur and Silicon پذیرفته شد. در بهمن ماه سال 1391 به عنوان برگزیده بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی (رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی) انتخاب و معرفی شدند.  در آذر ماه 1392 به عنوان پژوهشگر  نمونه و ممتاز بنیاد ملی نخبگان انتخاب و معرفی شدند. در  زمستان  1392  از سوی انجمن شیمی ایران  به عنوان استاد برجسته شیمی کشور در شاخه آلی انتخاب و معرفی شدند. در دی ماه 1392 از سوی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران به عنوان دانشمند پر استناد کشور معرفی شدند. در بهار 1393 به عنوان عضو هیات تحریریه  مجله نانو شیمی (Nanochemistry Research) انجمن شیمی ایران انتخاب شدند. در شهریور ماه  1393 به عنوان برگزیده جشنواره شهید رجائی در دانشگاه زنجان  و استان  زنجان انتخاب و معرفی شدند. پژوهشگر برتر استان زنجان و  دانشگاه زنجان در سال 1395. دانشمند یک درصد برتر ISI در سال 1396. در سال 1399 به تشخیص فدراسیون سرآمدان علمی کشور به عنوان سرآمد علمی سال 1399 انتخاب شدند. در سال 1399 به تشخیص  کمیته ملی بزرگداشت هفته  پژوهش و فناوری  به عنوان  پژوهشگر برگزیده کشور در گروه علوم پایه  انتخاب شدند. در سال 1401 به تشخیص فدراسیون سرآمدان علمی کشور به عنوان سرآمد علمی سال 1401 انتخاب شدند

ایشان در طی این سال­ها مسئولیت­ های اجرائی متعددی در حوزه های پژوهشی، فناوری، علمی و فرهنگی را برعهده داشته­ اند که از میان آنها می ­توان به مدیر گروه شیمی دانشگاه زنجان از سال 1376 تا 1377، رئیس دانشکده علوم دانشگاه زنجان از سال 1376 تا 1379، رییس پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان،  نماینده شورای دانشگاه در شورای پژوهشی دانشگاه از سال 1379 تا 1389، نماینده اعضاء هیأت علمی دانشکده علوم در شورای منتخب دانشکده علوم، عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنجان، عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم دانشگاه زنجان، عضو کمیته اجرایی هفتمین سمینار شیمی معدنی ایران، عضو کمیته اجرایی دومین سمینار شیمی ماکروسیکل ایران، رییس بنیاد نخبگان استان زنجان، عضو هیأت ممیزه دانشگاه زنجان، عضو کمیسیون علوم هیأت ممیزه دانشگاه زنجان، رئیس کمیسیون علوم هیأت ممیزه دانشگاه زنجان، دبیر شانزدهمین کنفرانس شیمی آلی ایران، عضو کمیته شیمی و صنعت انجمن شیمی ایران، دبیر اولین کنفرانس ملی  کاتالیست انجمن شیمی ایران،  مؤسس رشته دکتری تخصصی شیمی آلی در دانشگاه زنجان در سال 1382 اشاره نمود. 

 

 

تاریخ: 2 آذر 1395 در محل سالن همایش دانشگاه پیام نور زنجان.

خلاصه ای از برگزاری مراسم:

در راستای برنامه های تکریم و الگوسازی، طی مراسمی از سوی بنیاد نخبگان استان زنجان و با همکاری سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان، مراسم تکریم و الگوسازی از اساتید برجسته و سرآمدان استان با حضور جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر، اساتید دانشگاه و مسئولین استان برگزار شد.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، آقای دکتر عصفوری معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استانداری زنجان در سخنانی ضمن گرامیداشت هفته بسیج فرمودند: جوانان ما با استعدادها و امکانات موجود توانایی انجام کارهای بزرگی را در همه زمینه ها دارند. وی افزودند: امروز صنعت دنیا در حال نو شدن است و اگر ایران نتواند خود را با آن هماهنگ و علم را در سراسر کشور نهادینه و پژوهش های انجام شده را اجرایی کند، قطعا نمیتواند به قطار در حال حرکت تکنولوژی دنیا برسد. آقای دکتر عصفوری در پایان بر فراهم کردن زمینهها برای فعالیت استعدادها و جوانان تاکید کردند.

در ادامه برنامه، آقای دکتر آهنگر رئیس دانشگاه جامع امام حسین (ع) پایه و مایه قدرت بینالمللی را اقتدار علمی برشمرند و افزوند: رهبر معظم انقلاب اسلامی به دنبال دانشهای نوظهور هستند. دکتر آهنگر ضمن ارائه پیشنهاد راهاندازی یک قرارگاه علم و فناوری در استان زنجان ادامه داد: این قرارگاه میتواند به صورت تاکتیکی شکل گیرد.

در این مراسم از شخصیت علمی دکتر علی رمضانی (برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی و دانشمند برگزیده جهان اسلام)، آقای مرتضی جز صادقی (دریافت کننده درجه هنری دو در سال 1388 و 42 سال فعالیت در حوزه صنایع دستی استان)، سرکار خانم روح انگیز محمدی (هنرمند شاخص و دریافت کننده درجه هنری سه در رشته بافت های داری و فرش و سابقه 22سال آموزش) ، آقای عبدالحمید محرر (دریافت کننده مهر اصالت بین‏ المللی اثر از سازمان یونسکو در حوزه ملیله) به عنوان سرآمدان صنایع دستی با اهدای لوح تقدیر و هدیه، توسط آقایان دکتر رشتچی ریاست بنیاد نخبگان استان زنجان، آقای عصفوری معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استانداری زنجان، سردار کرمی فرمانده سپاه انصارالمهدی زنجان و دکتر حسنی آهنگر رئیس دانشگاه جامع امام  حسین(ع) قدردانی شد.

 

مراسم به روایت تصویر

 

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.