پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم‏‏ اندیشی جمعی از اساتید، نخبگان و استعدادهای برتر استان با مسئولین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شد.

نشست هم ‏‏اندیشی جمعی از اساتید، نخبگان و استعدادهای برتر با مسئولین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با موضوع وقف در حوزه علم و فناوری، روز چهارشنبه مورخ 1397/09/07 از ساعت 9 الی 10:15 در سالن جلسات بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان، به منظور آشنایی اساتید و دانشگاه‏های استان با ظرفیت‏های اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و همچنین امضا و تبیین جایزه علمی امام حسین(ع)، نشست هم ‏‏اندیشی جمعی از اساتید، نخبگان و استعدادهای برتر با مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در خصوص وقف در حوزه علم و فناوری، برگزار شد.

در ابتدای نشست، دکتر ربیعی رئیس بنیاد نخبگان استان ضمن عرض خیرمقدم به اساتید، دانشجویان و مدیر کل محترم اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، به بیان اهداف نشست پرداخته و افزود: بحث وقف در حوزه علم و فناوری یک موضوع جدید بوده و در سند راهبردی کشور نیز که یک سند بالادستی می باشد موضوع استفاده از ظرفیت ها و نیات واقفین مطرح بوده است. لذا با توجه به اهمیت موضوع، و بر اساس پیگیری های صورت گرفته توسط بنیاد ملی نخبگان و سازمان اوقاف و امور خیریه در نهایت مقرر گردید، به منظور حمایت از دانشجویان مستعد استان زنجان با مساعدت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان جایزه علمی به 40 نفر از دانشجویان واجد شرایط استان اختصاص یابد که نحوه انتخاب این دانشجویان نیز از طریق کمیته مشترکی که بین بنیاد نخبگان و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تشکیل خواهد شد مشخص می گردد. وی در ادامه هدف از اعطای این جایزه علمی را فرهنگسازی و سوق دادن نیات واقفین به حوزه علم و فناوری عنوان نموده و افزود امیدواریم بتوانیم در سال های آتی با حمایت واقفین، این برنامه را در طیف وسیعتر اجرا نماییم.

در ادامه حجت الإسلام و المسلمین جنتی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، اظهار داشتند مقوله وقف، مقوله ناآشنایی نیست و چه بسا قبل از اسلام نیز با عناوین دیگری این بحث بوده و در دین مقدس اسلام نبی اسلام که اولین واقف جهان اسلام هستند هم به این امر بها دادند تا بتوانند از این طریق به هم نوع خودشان کمک نمایند. وی در ادامه تنها تفاوت وقف با سایر مباحث خیریه را ماندگاری آن عنوان نموده و افزود: در گذشته بر اساس نیاز روز جامعه موقوفاتی در کشور اتفاق افتاده و در استان زنجان حدود 2700 موقوفه و نزدیک به 27000 رقبه داریم که بیشتر این موقوفات به نیت عزاداری و تعزیه داری حضرت اباعبدا.. الحسین (ع) بوده است. همچنین با توجه به نیاز روز جامعه و طی جلسات متعدد برگزار شده در مرکز و پیگیری های انجام شده مقرر گردید نیات واقفین به بحث علم و فناوری و حمایت از نخبگان سوق داده شود که بعد از استان تهران و خراسان، استان زنجان سومین استان متولی این امر می باشد. وی در ادامه افزود این حمایت ها در استان تهران بنام جایزه امام صادق (ع)، استان خراسان جایزه امام رضا (ع)  و در استان زنجان که پایتخت شور و شعور حسینی می باشد، جایزه امام حسین (ع) نامگذاری شد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان، در پایان ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به بحث توسعه پایه های علوم دانش بنیان و علم و فناوری، سوق دادن نیات واقفین به بحث علم و فناوری و جلوگیری از فرار مغزها و نخبگان را امری ضروری و مهم عنوان نمود.

لازم به ذکر است، در پایان نشست پرسش و پاسخ میان مستعدین و مسئولین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در خصوص ظرفیت ها و توانمندی های آن اداره کل، برگزار شد و در زمینه همکاری های فی مابین بحث و تبادل نظر شد.

تاریخ انتشار : 1397/09/07
کد : 10240
تعداد بازدید: 84

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601