پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دوره آموزشی «آشنايي با مقررات بنياد ملّي نخبگان در خصوص شناسايي و پشتيباني از اختراع هاي برگزيده» و « آشنایی با نحوه تشکیل شرکت های تعاونی فناور و مزایای آن» برگزار شد.

دوره آموزشی «آشنايي با مقررات بنياد ملّي نخبگان در خصوص شناسايي و پشتيباني از اختراع هاي برگزيده» و «آشنایی با نحوه تشکیل شرکت های تعاونی فناور و مزایای آن» توسط بنیاد نخبگان استان و با همکاری پارک علم و فناوری و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، از ساعت 9 الی 12:30 روز دوشنبه مورخ 12/09/97، در محل پارک علم و فناوری استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان، در این دوره آموزشی که با حضور دکتر ربیعی رئیس بنیاد نخبگان استان، مهندس قنبری معاون مدیر کل دفتر مدیریت و نظارت بر فرآیندهای بنیاد ملی نخبگان، آقای پاک منش مدیر تعاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، جمعی از مخترعین سطح 3 و صاحبان شرکت های دانش بنیان استان برگزار شد، ابتدا دکتر ربیعی رئیس بنیاد نخبگان استان پس از عرض خیرمقدم به آقای مهندس قنبری، ضمن اشاره به دوبخشی بودن دوره آموزشی، آشنایی بیشتر مخترعین به وبژه مخترعین سطح 3 بنیاد ملی نخبگان با نحوه تجاری سازی اختراعات و تشکیل شرکت دانش بنیان و نیز نحوه ایجاد شرکت های تعاونی فناور را از جمله اهداف برگزاری این دوره برشمرد و ابراز امیدواری نمود نکات ارائه شده بتواند در راستای پیشبرد اهداف مخترعین مفید و مثمر ثمر واقع گردد.

در ادامه ابتدا مهندس قنبری مدرس بخش اول دوره آموزشی، مهمترین وظیفه بنیاد ملی نخبگان را شناسایی استعدادهای برتر اعم از دانشجویان، دانش آموختگان، اعضای هیئت علمی، مخترعین و ...در هر زمینه و ایجاد بستر رشد و شکوفایی آنها بیان کرد و افزود: تکالیف و وظایف محوله به بنیاد ملی نخبگان در راستای اجرایی سازی اقدام های سند راهبردی کشور در امور نخبگان می باشد. وی ضمن اشاره به تصویب اولین شیوه نامه در خصوص حمایت از اختراعات برگزیده در سال 1387 و بازنگری آن در سال های 1393 و 1396، افزود: با توجه به رویکرد سازمان مالکیت های صنعتی و اداره ثبت اختراعات ایران و فردی بودن اختراعات، هدف اصلی این شیوه نامه تبدیل اختراعات به محصولی بازار مدار می باشد. وی در توضیح بیشتر این موضوع به سیاستگذاری بنیاد بوسیله آیین نامه های شناسایی و پشتیبانی از اختراعات در این زمینه اشاره نموده وسوق دادن صاحبان اختراع بواسطه قوانین حمایتی بنیاد جهت ایجاد ماهیت حقوقی و در نهایت ایجاد شرکت های دانش بنیان از همان اختراع و تولید و عرضه محصول فن آورانه در چارچوب شرکت دانش بنیان اشاره نمودند. مهندس قنبری در ادامه روند شناسایی اختراع های نوپديد (سطح 3)، نورُست (سطح 2) و نوشكفت (سطح 1) و تسهیلات اعطایی به هر یک را تشریح کرد.

وی سپس به فرایند توانمندسازي اختراعات از طریق پارك فناوري پرديس به عنوان کارگزار بنیاد ملی نخبگان اشاره نموده و افزود در این فرآیند پس از معرفی طرح های شناسایی شده ( اختراعات نوپدید) به پارک فناوری پردیس، جلسه بررسی طرح و تدوین نسخه های توانمندسازی و تجاری سازی با حضور مخترع برگزار شده و در نهایت این نسخه ها طی چهار رویداد به فاصله 3 یا 4 ماهه تحت عنوان رویدادهای توانمندسازي راهبردی نوآوران جوان (ترنج) راهبری می شوند. قنبری همچنین خدمات ارائه شده به هر کدام از اختراع های نوپديد، نورُست و نوشکفت در این رویدادها را نیز به تفضیل بیان نمود.

پس از اتمام مباحث بخش اول، در بخش دوم آقای پاک منش، در خصوص نحوه ایجاد شرکت های تعاونی فناور و شرایط ویژه این شرکت ها جهت اخذ تسهیلات و همچنین نحوه ارتباط مخترعین با آن اداره، توضیحاتی ارائه نمود.

در پایان نیز، جلسه پرسش و پاسخ بین مدرسان کارگاه و شرکت کنندگان برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1397/09/13
کد : 10241
تعداد بازدید: 56

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601