پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

برگزاری مراسم افتتاحیه طرح دوست علمی در رشته شیمی در استان زنجان

مراسم افتتاحیه طرح دوست علمی در رشته شیمی، صبح روز یکشنبه مورخ 28/05/97 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان زنجان، در ابتدای مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید، پخش سرود ملی وکلیپ معرفی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دکتر ربیعی رئیس بنیاد نخبگان استان زنجان ضمن عرض خیرمقدم به حضار و تشکر از همکاری مسئولین اداره کل آموزش و پرورش استان و دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزاری این برنامه، مهمترین رسالت بنیاد ملی نخبگان را شناسایی و حمایت از استعدادهای برتر و نخبگان عنوان نموده و بر لزوم شناسایی و هدایت استعدادهای برتر از مقاطع پایین تر و قبل از ورود به دانشگاه تاکید داشت.

وی سپس به اجرای برنامه های فرهنگی بنیاد در کنار برنامه های حمایتی اشاره نموده و افزود این برنامه ها بر اساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان و با هدف تربیت صحیح استعدادهای برتر برنامه ریزی شده که طرح دوست علمی از جمله این برنامه ها است. ایشان کشف و شکوفایی استعداهای خدادادی دانش آموزان مستعد در عرصه های علم و فناوری و نیز در ارتقای سطح علمی و فرهنگی محیط های آموزشی را از مهترین اهداف این طرح عنوان نمود.

دکتر ربیعی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص برگزاری این طرح افزود با توجه به قطبیت استان در رشته های علوم پایه این طرح در رشته شیمی و برای دانش آموزان مستعد و منتخب پایه دوم متوسطه برنامه ریزی شده و امیدواریم شاهد درخشش علمی این عزیزان در آینده نزدیک باشیم.

در ادامه مراسم خانم رشتچی مدیر کل آموزش و پرورش استان ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر بر مسئولیت سنگین آموزش و پرورش در این امر تاکید نموده و افزود طرح دوست علمی در راستای توسعه آموزش های خاص برون مدرسه ای ذیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان و به منظور شناسایی و هدایت دانش آموزان مستعد در عرصه های مختلف علمی و فناوری و ارتقای سطوح علمی و فرهنگی دانش آموزان است. ایشان اجرای این گونه طرح ها را به عنوان فرصتی جهت شناخت دانش آموزان از توانمندی های خود، کسب دانش نسبت به علوم مختلف، افزایش حس خودباوری، منزلت اجتماعی و ایجاد انگیزه دانست.

سپس دکتر رمضانی استاد ممتاز شیمی دانشگاه زنجان و دانشمند یک درصد برتر به بیان مباحثی در خصوص علم و فناوری از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون پرداخته و افزودند با توجه به پایین بودن سطح سواد اکثریت جامعه، در دهه اول انفلاب بیشتر تمرکز بر برگزاری دوره های نهضت سوادآموزی بوده، دهه دوم بر گسترس مراکز دانشگاهی در سطح کشور و در دهه سوم مساله پژوهش در دانشگاهها مورد توجه قرار گرفت و حمایت های خوبی از پژوهش صورت گرفت و نهایتا در دهه چهارم نیز تشکیل پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به منظور تبدیل علم به فناوری مورد توجه قرار گرفت. ایشان در ادامه افزودند به نظر می رسد در دهه پنجم نیز مساله اثرگذاری افراد برجسته و نخبه در جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه زنجان در پایان، ضمن اشاره به توزیع نامتوازن در رشته های دانشگاهی و نبود متخصصین کافی در برخی رشته ها، بر شناسایی و هدایت صحیح استعدادهای دانش آموزان به سمت رشته های مورد علاقه و همچنین مورد نیاز جامعه تاکید داشتند.

لازم به ذکر است این طرح به مدت 2 روز و با حضور 47 نفر از دانش آموزان مستعد پسر استان در رشته شیمی در روزهای 28 و 29 مردادماه در حال برگزاری است.

تاریخ انتشار : 1397/05/28
کد : 185
تعداد بازدید: 24253

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601