شنبه 15 آذر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر با آقای دکتر طاهری نماینده مردم شهرستان های زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر با حضور آقای دکتر طاهری نماینده محترم مردم شهرستان های زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، در روز شنبه مورخ 99/07/19 از ساعت 8 الی 9:30  بصورت حضوری و مجازی در سالن کنفرانس شهید شهریاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان، در ابتدای این نشست، آقای دکتر رسولی رئیس بنیاد نخبگان استان ضمن خیرمقدم به مدعوین، رسالت و وظیفه اصلی بنیاد ملی نخبگان را شناسایی، جذب و پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان کشور و کمک به اثرگذاری نخبگان در پیشرفت کشور دانستند. ایشان افزودند در این راستا بنیاد نخبگان استان، اجتماعات نخبگانی در حوزه‌های مختلف را مورد حمایت قرار می ‏دهد که از آن جمله می‌توان به حمایت از دانشجویان و دانش‌آموختگان ‌برتر دانشگاهی، اعضای هیئت‌علمی، مخترعان و نوآوران و برگزیدگان هنری، ادبی، قرآنی و حوزوی، اشاره کرد. 

رئیس بنیاد نخبگان استان سپس به حل مسائل دستگاه های اجرایی در قالب طرح شهید احمدی روشن با محوریت اساتید خبره استان و تشکیل هسته‏ هایی از دانشجویان مستعد، با مشارکت دستگاه‏های استان و دانشگاه‏ها اشاره کرد و اظهار داشت امید می‏ رود طرح ‏های اساتید استان زنجان بزودی وارد فاز اجرایی شوند.

در پایان آقای دکتر رسولی درخواست کردند در تدوین بودجه سالانه کشور و معرفی ارگان ها و دستگاه های دولتی برای اجرای پروژه های پژوهشی و دانش بنیان که به نحوی از بودجه های دولتی یا سازمان های نیمه دولتی، بانک ها و موسسات غیر انتفاعی استفاده می کنند، نام بنیاد ملی نخبگان هم جزو دستگاه های مجری قرار گیرد تا انشاالله از پتانسیل جامعه نخبگانی کشور هم در اجرای طرح پژوهشی به نحو موثرتری استفاده شود.

در ادامه نشست، آقای دکتر علی رمضانی برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی، خواستار تصویب قوانین در مجلس در راستای توجه به کیفیت حوزه آموزش عالی شد. ایشان افزود ارتباط مستقیم بودجه دانشگاه و تعداد دانشجویان خیلی آسیب زاست و این موقعیت نخبگان دانشگاهی را تحت تاثیر قرار می ­دهد و پیشنهاد داشتند که بودجه ریزی بر اساس تعداد دانشجو نباشد بلکه بر اساس خروجی کیفی دانشگاه ها انجام گیرد.

در ادامه نشست، سایر نخبگان، مخترعین و استعداد­های برتر شرکت کننده به ارائه نظرات، مشکلات و پیشنهادهای خود پرداختند.

پس از ارائه نقطه نظرات توسط استعداد های برتر، آقای دکتر طاهری نماینده محترم مردم شهرستان های زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی بر پیگیری مسائل مربوط به نخبگان و استعداد های برتر از طریق بنیاد نخبگان استان در قالب تشکیل جلسات و اتاق فکر بصورت مجازی و حضوری پرداختند و خواستار مشارکت نخبگان در ارائه نظرات مشورتی در طرح ها و لوایح شدند. نماینده محترم مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی به تشکیل فراکسیون دانش بنیان در مجلس اشاره کرد و افزودند این فراکسیون جز فراکسیون  های فعال است. وی ایجاد هماهنگی بین کمیسیون‌های مرتبط با اقتصاد دانش بنیان در مجلس از جمله صنایع و معادن، انرژی، بهداشت و درمان، اقتصاد، کشاورزی و محیط زیست، عمران و حقوقی جهت پیگیری ایجاد جهش در اقتصاد دانش‌بنیان، رفع موانع تولید و تسهیل فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و کاهش نرخ بیکاری در بین متخصصین و فارغ التحصیلان جوان و رفع خلا های قانونی را از مهمترین اهداف تشکیل این فراکسیون دانست.

آقای دکتر طاهری در ادامه اظهار داشت برای اصلاح امور در کشور، نیاز است سامانه ­های اطلاعاتی لازم تدوین یا اصلاح شوند و از این اطلاعات استفاده لازم انجام شود.

لازم به ذکر است، برخی از مسائل و مشکلات مطرح شده توسط مخترعین، نخبگان و استعدادهای برتر در نشست به شرح ذیل می باشد:

تسهیل و حمایت قانونمند جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی

ایجاد اتاق­ های فکر در سازمان های مختلف با مشارکت نخبگان

تصویب پیش نویس قانون ثبت اختراعات در مجلس

تسهیل استفاده از افراد مستعد در پست های مدیریتی

استفاده از ظرفیت دستگاه های اجرایی برای توانمند سازی نخبگان

توجه دانشگاه های استان به رتبه های برتر دانشگاهها

تسهیل جذب فارغ التحصیلان مقطع دکتری در صنایع استان

تسهیل استفاده نخبگان از امکان انجام خدمت نظام وظیقه در قالب پروژه های تحقیقاتی در دانشگاه های استان

در پایان نشست مقرر گردید پیشنهادات، مشکلات و راهکارهای های ارائه شده جهت بررسی و پیگیری های لازم، به دفتر ایشان ارسال شود

تاریخ انتشار : 1399/07/21
کد : 203
تعداد بازدید: 121

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601