شنبه 3 اسفند 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

کارگاه آموزشی تاریخ فرهنگ و تمدن ایران و اسلام برای نخبگان و استعداد های برتر استان زنجان برگزار شد.

کارگاه آموزشی تاریخ تمدن ایران و اسلام در روز چهارشنبه مورخ 09/7/98 از ساعت 14 الی 16 در سالن جلسات بنیاد نخبگان استان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان استان زنجان؛ به منظور آشنایی نخبگان و مستعدان با شکل‌گیری تمدن ایران و اسلام  و خدمات متقابل تمدن ایران و اسلام، « کارگاه آموزشی تاریخ فرهنگ و تمدن ایران و اسلام »  به همت بنیاد نخبگان استان زنجان و با حضور جمعی از استعداد های برتر و با تدریس دکتر محمد جواد اشکواری عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان در سالن جلسات بنیاد نخبگان استان برگزارشد.

در این کارگاه دکتر اشکواری مدرس کارگاه در ابتدا به مفهوم شناسی تمدن و فرهنگ پرداختند و ادامه داد تمدن محصول تلاش جمعی بشر است برای رسیدن به عالی ترین مرتبه کمال انسانی و برای این منظور انسان همه استعداد ها و خلاقیت های خود را به کار می گیرد. ایشان ادامه داد گذشته مانند جریان یک رودخانه است و این جریان رودخانه یعنی تاریخ و هر آنچه در سواحل از خود بر جای می گذارد، تمدن می باشد. دکتر اشکواری در ادامه کارگاه، ویژگی های تمدن را داشتن خاستگاه عقلانی،  داشتن نظم های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری و... و جهانی و عینی بودن و همچنین داشتن هویت و پویایی شمرد.

مدیر گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی در ادامه کارگاه به تمدن اسلامی(تعریف، محدوه زمانی و جغرافیایی، ارکان و شاخص های تمدن اسلامی، جایگاه علم در تمدن اسلامی: تمدن ایرانی، تمدن یونانی، تمدن هندی)، ایرانیان و تمدن اسلامی، نقش ایرانیان در شکل گیری و پویایی تمدن اسلامی، خدمات متقابل اسلام و ایران، نقش ایرانیان در علوم مختلف: تاریخ، جغرافیا، نجوم، ریاضیات، طب و...) و تاثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب(مسیر های تمدن اسلامی به غرب: جنگ های صلیبی، تجارب و بازرگانی، اندلس و دارالترجمه طلیطله و سیسیل) پرداخت.

تاریخ انتشار : 1398/07/22
کد : 134
تعداد بازدید: 11079

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601